Ves Svojšice se nachází ani ne 10 km jižně od Přelouče a poprvé se o její existenci dozvídáme k roku 1365 z predikátu Mikeše ze Svojšic, jenž se objevuje jako Myksik de Suoysicz v Aktech břevnovských…
V těchto místech, náležejících choltické vrchnosti, se původně nacházely lesy, které byly postupně vykáceny a na jejich místě vznikly pastviny a v menší části též pole. Určitá část byla v rámci…
Autorem myšlenky na vybudování pomníku T. G. Masaryka byl ruský legionář Václav Kodet, který s ní vyrukoval v jedné ze schůzí „Jednoty vojenských gážistů mimo hodnotní třídu“ v Pardubicích (v…
Ohledně původu pojmenování této obce je nejlépe využít knihu "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž" od prof. Antonína Profouse, který nám v ní představuje…
Vápenský kostel byl jako farní uveden poprvé v popisu pražské dicéze, který byl sepisován od roku 1350 na základě nařízení prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Tehdy náležel pod…
K vysvětlení tohoto prazvláštního pojmenování je nejlepším krokem otevřít knihu "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L" od prof. Antonína Profouse, který v ní…
Katastr této obce byl osídlen již v době kamenné, ale přímo o její existenci je první zpráva až z roku 1361, což dokládá také prof. Antonín Profous a jeho dílo: "Místní jména v Čechách. Jejich vznik,…
Pojmenování této vsi má být odvozeno od staročeského jména Nerat (spíše známé jako Nerad) a má znamenat Neratův dvůr. V díle prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní…
Tento kostel byl opatřen plebánem již v roce 1350, i když můžeme uvažovat, že tu stál již dříve, protože Živanice patřily po roce 1145 doksanskému klášteru, do roku 1361 kostelu olomouckému a po roce…