První písemná zmínka je z roku 1350. Původně se jednalo o gotickou stavbu, která byla po požáru v roce 1550 renesančně upravena. Došlo zde ke zvýšení celé lodi a v posledních letech 16. století i ke…
V jihovýchodní části města se nacházela rozlehlá židovská čtvrť po které do dnešních dnů zůstalo pouze několik domů, jejichž vzhled se od poloviny 19. století nezměnil. V jejím centru se dochovala…
Nachází se na okraji města ve směru na obec Radim. Tato Krásná secesní vila, pochází z let 1905-07 a byla navržena architektem V. Hessem. Zdobí ji hodnotné bohatě zdobené štukové reliéfy. Na objekt…
Hradní studnu najdeme v zatáčce při výstupu k hradu. Nachází se v prostoru tzv. dolní Ohrady, kde dříve byla umístěna další hospodářská stavení. Dle archivních pramenů byla původní hloubka studny…
Perníkovou chaloupku - Muzeum perníku a pohádek najdeme v bývalém loveckém zámečku z roku 1882 mezi obcí Ráby a Kunětickou horou. Dětičky zde naleznou expozici skřítků, strašidel, pohádkové peklo,…
Tel. vysílač na vrchu Krásný sice není klasický turistický cíl, ale je výrazným, z daleka viditelným, orientačním bodem při toulkách po Železných horách a Chrudimsku. Prostor vysílače je turisticky…
V severozápadním rohu holického náměstí T.G.Masaryka se nalézá mohutný kamenný kříž z roku 1803. Po nedávné rekonstrukci kříž dostal svoji původní krásu.
Hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena v roce 1857. Nenalezneme ji však nikde v centru Holic, ale jak její název napovídá, v prostoru hřbitova jižně od centra při výjezdu z města k…
Kostel sv. Martina v Holicích se datuje již od r. 1350. Současný Kamenný kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1736-1739. Najdeme ho nedaleko náměstí T.G.Masaryka.
Sochu nejslavnějšího holického rodáka, Dr. Emila Holuba, najdeme před Budovou Pošty, nedaleko Holubova památníku. Autorem sochy je akademický sochař Jindřich Soukup. Odhalení sochy se uskutečnilo v…